Šumava s kočárkem: Antýgl a Srní

14 km: Antýgl – Turnerova chata – Čeňkova pila

Nejsem velký fanoušek výletů, kde se jde po stejné cestě tam i zpět a neumím načasovat výlet k jízdnímu řádu autobusů, takže pro mě to moc výlet není. Jedná se o cestu 1. zónou národního parku, takže by se nemělo slézat z cesty do vody. A taky pamatujte na to, že když vyndáte kámen z vody, abyste z něj vytvořili věžičku, zabijete všechno, co na kameni žije – a tím zabijete jídlo pro ryby. Jo, a když už to nevydržíte na záchod na Turnerově chatě nebo na parkovišti Antýgl, použijte ideálně toaleťák, kterej se jakž takž rozloží, oproti třeba vlhčených ubrousků, a pěkně to po sobě zahrabejte nebo přikryjte šiškou, kamenem atd.

Parkování: Antýgl – placené – je tam automat, tak mějte dost drobných. Pokud by vám bylo líto peněz za parkování, můžete zaparkovat už u Rechle a projít se kolem Vchynicko – Tetovského kanálu. Vzdálenost od Antýglu je cca 2 km, takže si zpáteční cestu prodloužíte celkem o 4 km (víceméně po rovině a pěkné cestě)

Trasa: Antýgl – Turnerova chata (3,5 km) – Čeňkova pila (7 km) a zpět (celkem 14 km)

Chtěli jsme odbočit přes Klostermanův most směrem na Vlčí výběh, ale cesta se nám zdála s kočárkem nesjízdná, takže jsme šli klasiku kolem vody. Podle mapy je ale nesjízdná část jen 300m (a hodně do kopce, převýšení 60m) – takže pokud se vám chce, asi by se dalo překodrcat nebo přenést kočár a dítě mít na tuto část v nosítku, popř. pokud už dítě chodí.

U Turnerovy chaty se dá jít na vodopád – to ale také není cesta, kterou lze jít s kočárkem.

Převýšení: 240m

Občerstvení: hotel Antýgl na začátku trasy nebo Turnerova chata – tam ale bývá docela plno, pak až na Čeňkově pile

Obtížnost s kočárkem: lehká – lesní cesta – tam mírně z kopce po proudu řeky, zpátky proti proudu

Atrakce pro děti

  • u Turnerovy chaty by měla být k vidění živá vydra – my ji ale neviděli
  • Čeňkova pila – doposud fungující vodní elektrárna
  • vyvarujte se stavění „mužíků“ z kamínků a přístupu do vody – i když je to celkem běžný jev, tím prvním hubíte živočichy žijící na kamenech a tím druhým porušujete pravidla 1. zóny národního parku

10 km: Antýgl – Tříjezerní slať – Vchynicko-tetčovský kanál

Z Antýglu se dá jít také směrem k Modravě a kolem Vchynicko-tetčovského kanálu. Většina cesty je rovinatější než předchozí trasa, kde vlastně celou cestu jdete buď do kopce, nebo z kopce, ale čeká vás tu jeden větší kopec. Doporučujeme vzhledem ke sklonu jít tímto doporučeným směrem, nikoliv opačně. Celkové převýšení trasy je menší než u předchozí trasy z Antýglu na Čeňkovu pilu.

Parkování: Antýgl – placené – je tam automat, tak mějte dost drobných. Pokud by vám bylo líto peněz za parkování, můžete zaparkovat už u Rechle a projít se kolem Vchynicko – Tetovského kanálu. Vzdálenost od Antýglu je cca 2 km, takže si zpáteční cestu prodloužíte celkem o 4 km (víceméně po rovině a pěkné cestě)

Trasa: Antýgl – Tříjezerní slať (bod 2, 4,2 km) – Pod Oblíkem (bod 3, 4,7 km) – Hakešická cesta (bod 4, 6,5 km) – Antýgl (10,4 km)

Tam volte na vidličce cestu po žluté lesem nejprve na Tříjezerní slať a pak se vracejte kolem Vchynicko – Tetovského kanálu.

Kdybyste z nějakého důvodu chtěli u Rokyty odbočit na Modravy po červené, tak můžete – cesta je s kočárkem jakž takž schůdná (po louce, lesní cestě, polem – ale ani jednou jsme dítě z kočárku nevyndávali)

Převýšení: 180m

Občerstvení: po celé cestě je občerstvení jen na Antýglu – mějte s sebou proto dost vody a jídla

Schůdnost s kočárkem: lehká – vše po zpevněných cestách. Jediný „zádrhel“ je prudké stoupání k Tříjezerní slati a prudký sešup k Vchynicko – Tetovskému kanálu

Atrakce pro děti:

  • sbírání borůvek (červenec), jahůdek (červen) a malin a hub (srpen)
  • Tříjezerní slať

2 km: Vlčí výběh

Kousek před Srním (když jedete z Kvildy) je info centrum a u něj vlčí výběh. K výběhu se jde asi kilometr po lesní cestičce sjízdné kočárkem, ale dost do kopce. Zkrátit se to dá, když se vydátě do protisměru, ale je to ještě víc do kopce. Ve výběhu je devět vlků a ačkoliv jdete po chodníčku asi 5 metrů nad výběhem, určitě jich pár uvidíte. My viděli šest, a to už bylo šero. Výběh je otevřený nonstop, ale info centrum zavírá podle sezony.

9 km: Naučná stezka Vchynicko – Tetovský kanál ze Srní

Trasa vede lesem kolem vrchu Spálený. Popravdě řečeno, mě moc nenadchla. Velká část vede po silnici, kanál je z velké části zanedbaný, info tabulí a laviček aby člověk pohledal.

Parkování: my parkovali zdarma na silnici vedle hotelu Depandance .

Trasa: Hotel Depandance – Vodní zámek (bod 2, 2 km) – Sedlo (bod 3, 3,6 km) – parkoviště Mechov (bod 4, 6,6 km) – Plavební kanál (bod 5, 7,1 km) – Staré Srní (bod 6, 8,6 km) – Hotel Depandance (9,2 km)

Převýšení: 115 m

Občerstvení: Dobře vaří v hotelu Depandance. Občerstvení je víceméně jen v Srní – poslední na prvním kilometru a pak až zase zpět v Srní. Můžete ale cca na 5,8 km sejít z této naučné stezky a dojít k pivovaru U Zlatého srnce – nám ale dost pršelo, takže jsme si po cestě této možnosti ani nevšimli, těžko tedy říct, zda je to schůdné s kočárkem.

Schůdnost s kočárkem: lehká

Atrakce pro děti:

  • model Hausvaldské kaple

Autor

Veru

I write here: http://www.anonymous30.me/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.