Naše chytrá světla: Philips Hue a Google Home

Světlo je základ všeho, a tak úplně první „smart home“, co jsem si pořídila, byla Philips Hue světla. Na Vánoce 2016 jsem si od Ježíška nechala přinést startovací sadu se třemi barevnými žárovkami.

Funguje to tak, že světla jsou napojena přes tzv. „bridge“ k domácí WiFi síti a přes internet se i ovládají – aplikací v telefonu, hlasem nebo bezdrátovým vypínačem. Lze si také nastavity různé programy tak, abyste na světla vůbec nemuseli myslet, např. nastavíte světlo v předsíni tak, aby se automaticky rozsvítilo, když se po soumraku přiblíží váš telefon na vzdálenost 50 m od domu nebo aby se světlo v ložnici postupně rozsvěcelo do plné intenzity v 7 ráno, kdy chcete být již vzhůru. K tomu, aby vše fungovalo, je potřeba, aby byl „drátový“ vypínač daného světla stále v pozici „zapnuto“ a zda žárovka svítí nebo ne a v jaké intenzitě se ovládá virtuálně. Pokud vypadne internet, je možné světlo ovládat vypínačem – tím se žárovka rozsvítí do defaultního tónu a intenzity. Pokud vypadne elektrika, světlo nesvítí. Ostatně jako žádné jiné světlo 😉

Žárovky existují ve třech variantách: stmívací v jednom tónu, stmívací s různými tóny žlutého světla (od studených po teplé tóny) a stmívací žárovky s celým spektrem barev. Dnes už existují žárovky s různými paticemi. Kromě toho Philips Hue vyrábí i celá světla, diodové pásky a další příbuzné výrobky.

Nejdřív jsem je měla na ovládání jen aplikací, což samozřejmě není ideální, protože vždycky, když si chcete rožnout (neboli česky „rozsvítit“), musíte vytahovat mobil. Na druhou stranu při pravidelném životním stylu se světla dají nastavit tak, že se rozsvěcují a zhasínají automaticky.

  • když přijdete domů a je po soumraku, světla se rozsvítí
  • když chodíte spát v 11 večer, nastavíte si automatické stmívání
  • když vstáváte v 7 ráno, nastavíte si automatické rozsvěcení

Na mobil pak téměř nemusíte sáhnout, resp. nastavíte si jen zkratky přístupné z ovládacího panelu mobilu. Nemusíte pak složitě otvírat aplikaci.

Kam dát chytrá světla?

S bezdrátovými vypínači lze Philips Hue použít kdekoliv. Někde to je ale přece jenom relativně drahá sranda. Reálně se nám doma hlasem ovládané světla hodí:

  • v obýváku, kde je příjemné moci ztlumit stropní světlo z pohodlí gauče pouhým hlasem – existuje navíc aplikace, se kterou umí Hue „tančit“ do hudby – a tak můžou být skvělým doplňkem pro party 🙂
  • v ložnici pro postupné rozsvěcení místo ranního budíčku v zimě
  • v kuchyni, kdy mi někdy dojde, že bych potřebovala zvýšit intenzitu světla až se špinavýma rukama (a taky abysme mohli světlo vypnout z gauče). Nechávám tam také rozsvíceno na nejnižší intenzitu když vím, že se manžel vrátí pozdě v noci, a nejspíš bude svítit také celé noci místo bludičky pro dítě
  • v předsíni, aby bylo rozsvíceno, když přijdeme domů
  • na jídelním stolem máme jednu ze čtyř žárovek chytrou – ostatní mají velmi nízkou intenzitu pro příjemné stolování, tato jedna se dá potom bezdrátovým ovladačem nebo aplikací nastavit na jasnější intenzitu, pokud chceme u stolu pracovat nebo třeba někdy v budoucnu psát domácí úkoly

Kromě toho mám Philips Hue lampičku vedle postele – ovládám ji ale v podstatě jen bezdrátovým vypínačem pro různou intenzitu světla především pro noční manipulaci s dítětem (světlejší pro kojení a přebalovaní, nejnižší jasnost pro nandání dudlíku). Podobně by tedy posloužila obyčejná stmívací lampička. Nicméně jsem ji za dobrou cenu koupila z druhé ruky a časem ji využijeme na ranní vstávání buď u nás nebo přesuneme k dítěti do pokojíku.

Na záchodě a v koupelně máme obyčejná stmívací světla (abychom si v večer při čištění zubů a při nočním čůrání nevynesli spaní, ale zároveň abychom dobře viděli na gruntování), nad kuchyňskou deskou a zrcadlem v koupelně pak máme obyčejné zářivky. Stejně tak máme obyčejné čtecí lampičky u postele a u pracovního stolu.

Chytrá světla na bezdrátové vypínače vám můžou vytrhnout trn z paty, pokud máte elektriku vedenou jinak, než by vám vyhovovalo – pokud vám někde chybí vypínač, Philips Hue může být levnějším řešením než překopat kabely.

My sice celou elektriku v bytě při rekonstrukci překopali, ale naše designérka si neuvědomila, že když máte kuchyň uprostřed bytu a chodíte přes ni třeba v noci na záchod nebo ráno čistit si zuby, že byste měli mít vypínač kuchyňského světla u vstupu do kuchyně z ložnice. A tak tam prostě není. Ráno v zimě vstanete a abyste si rožnuli to nejdůležitější světlo, musíte projít minimálně pět kroků tmou.

Nakonec jsme to vyřešili právě přídavným bezdrátovým vypínačem a žárovkami Philips Hue ve stropním kuchyňském světle.

Ovládání hlasem

Bez ovládání hlasem už si Philips Hue nedokážu představit. Ovládat se dají např. přes Google Home nebo Alexu, zatím tedy pouze anglicky: „Hey Google, switch all the lights off“. Naše „čengliš“ se ne vždy setká s úspěchem, především když nahlas hraje hudba nebo televize. Vzhledem k tomu, že máme jen jeden Google Home reprák na celý byt, třeba světlo ložnice se z ložnice hlasem ovládá hůř, resp. člověk musí pokyn vydat docela hlasitě, což se spícím dítětem není možné. Přesto nám kombinace Google Home a Philips Hue šetří kroky.

Cena a výdrž

Nejlevnější Philips Hue žárovky se dají pořídit kolem 400-500 Kč a jedná se o žárovky s jednou teplotou světla a možností stmívání. Ty nejdražší, barevné, se pohybují kolem 1000 Kč za žárovku. Mně se první žárovka (ze tří) pokazila zhruba po dvou letech (možná jí neudělal dobře převoz z Dánska do ČR, protože začala blbnout hned po přestěhování), další dvě stále drží (teď jsou jim přes tři roky). Výdrž tedy není špatná. Přesto představuje chytré osvětlení docela velkou investici.

Je potřeba si tedy jasně říct, jestli světla chcete ovládat přes domácího asistenta hlasem a přes aplikaci. V době, kdy domácí asistentí slyší na angličtinu a narozdíl od USA přes ně nemůžete objednat třeba pizzu jen pouhým hlasovým pokynem nebo si nechat přečíst nejnovější zprávy z Novinek si osobně myslím, že většině populace postačí možnosti ovládaní jasu a barev pomocí bezdrátových vypínačů (které můžete mít klidně položené na konferenčním stolku). Můžete pak ušetřit docela dost peněz.

Autor

Veru

I write here: http://www.anonymous30.me/

One thought on “Naše chytrá světla: Philips Hue a Google Home”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.